Slovník pojmů - Mandly.czElektrický mandl - mandl napájený elektřinou

 

Domácí mandl - varianta mandlu uzpůsobená pro provoz v domácnostech nebo menších provozovnách. Napájí se elektricky. Domácí mandly mají menší válce, jsou lehčí, menší a skladnější než mandly průmyslové. Zpravidla se dají sklopit do kompaktního tvaru pro uložení podobně jako klasické žehlicí prkno a jsou vybavené kolečky pro snadnou manipulaci. Jsou uzpůsobené pro obsluhu v sedě, nikoli ve stoje, čímž přispívají ke komfortu při obsluze. Domácí mandly nejsou uzpůsobené pro provoz po několika hodinách denně, ale spíše pro nízkokapacitní využití.

 

Korytový mandl - viz Průmyslový mandl

 
Mandl - žehlicí stroj. Ve své podstatě válec, který se otáčí kolem své osy a vytváří tlak na žehlenou látku.
 

Mechanický mandl - historická varianta mandlu, kde se pohyblivým válcem otáčelo mechanicky

 

Patrona - patrona pro domácí mandly je zásobník s granulátem, který zabraňuje usazování vodního kamene. Pokud pro napařování využíváte kohoutkovou vodu, je patrona nedocenitelnou součástí mandlu, která výrazně prodlouží životnost zařízení.

 

Průmyslový mandl: klasický korytový mandl, s jakým jste se v minulosti mohli setkat v panelových domech. Mívá větší válec, bývá méně skladný než domácí mandly a fixně umístěný na místě. Vyžaduje složitější instalaci a má jiné technické požadavky než mandl domácí. Dá se na něm mandlovat i ve větších provozovnách, vydrží totiž výrazně intenzivnější provoz.


Topné rameno - topná část mandlu, která nahřívá prádlo. Zpravidla ji najdete pod válcem.

Volné rameno mandlu - volná část mandlu, na kterou můžete nasunout a vyžehlit tak i nerovné látky jako límečky, košile, kalhoty aj. Případně tudy prochází zrovna nežehlená část většího kusu.

 

Žehlicí lis - elektrický přístroj na žehlení, který namísto otočného válce žehlí za pomocí přítlačné plochy. Mezi nejlepší výrobce domácích žehlicích lisů patří značky Lucznik, Singer.

 

Žehlicí stroj - jiný název pro mandl, často se používá též historicky pro starší typy mechanických mandlů

 

Žehlicí válec - otočný válec mandlu, který podává látku a zároveň ji stlačuje k topnému rameni